310 هزار نفردر6 هفته وام ازدواج گرفتند/ 80 هزار فقره سهم مناطق محرومبه گزارش روز دوشنبه ایرنا از بانک مرکزی، از این میزان، حدود 80 هزار فقره در استان‌های محروم و کم‌برخوردار پرداخت شده و بالغ بر 230 هزار فقره پرداخت نیز در سایر استان‌ها و مناطق کشور انجام شده است.
قبل از اجرای طرح در اول مردادماه سال جاری تعداد افراد در صف (ثبت نام در سامانه وام ازدواج) بالغ بر 500 هزار نفر بودند که در پایان هفته ششم از اجرای طرح ضربتی تعداد 215 هزار نفر از افراد در صف سامانه کاسته شده است.
در طول 6 هفته از اجرای طرح، تعداد ثبت نام کنندگان جدید در سامانه وام ازدواج بالغ بر 115 هزار نفر بوده اند که نسبت به مدت مشابه گذشته و روال سابق، ثبت نام در سامانه با رشد بی‌سابقه 100 درصدی مواجه شده است.
تعداد افراد در صف سامانه وام از بالغ بر 500 هزار نفر در ابتدای طرح به 285 هزارنفر در روز 12 شهریور 1396 کاهش یافته که نبود تعادل در تعداد پرداختی وام و کاهش تعداد متقاضیان در صف به دلیل ثبت نام حدود 115هزار نفر متقاضی جدید در طول اجرای طرح است.
تعداد پرداختی وام ازدواج از ابتدای سال تاکنون نیز بالغ بر 642 هزار فقره بوده که حدود 50 درصد آن (310 هزار فقره) مربوط به 6 هفته اول اجرای طرح بوده است.
تعداد وام پرداخت شده در مناطق محروم در چهار ماهه نخست سال جاری بالغ بر 76 هزار نفر بوده است اما در مدت شش هفته از اجرای طرح و با توجه به اولویت تعیین شده از سوی بانک مرکزی حدود 80 هزار نفر از تسهیلات فوق بهره مند شده اند.
در طول اجرای طرح (شش هفته) و با پرداخت های به عمل آمده، تعداد افراد در صف که ثبت نام آنان مربوط به قبل از سال 96 بوده، اکنون به 24 هزار نفر کاهش یافته است.
انتظار می رود با اجرای کامل این طرح در ابتدای مهرماه سال جاری تنها افراد ثبت نامی سال 96 (افراد در صف مربوط به سه ماهه دوم سال جاری) در صف دریافت وام قرار داشته باشند.
در طول شش هفته از اجرای طرح، تعداد وام دریافتی از سوی متقاضیان زن 140 هزار نفر و متقاضیان مرد 170 هزار نفر بوده است؛ بیشترین دریافت کنندگان وام ازدواج در طول این دوره از نظر سنی در بین زنان 20 تا 25 سال و در آقایان بین 25 تا 30 سال سن قرار دارند.
همچنین در پایان مردادماه سال جاری 340 هزار نفر در صف پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج قرار داشته اند که در پایان هفته ششم این تعداد به 285 هزار نفر در صف کاهش یافته است.
بانک مرکزی بار دیگر از متقاضیان وام ازدواج خواسته است که در صورت تعیین شعبه در سامانه وام قرض الحسنه ازدواج، به سرعت برای ارائه مدارک به شعبه تعیین شده مراجعه کنند.
طرح ضربتی وام ازدواج از ابتدای مرداد ماه امسال با مشارکت بانک های ملی، صادرات، تجارت، ملت، کشاورزی، سپه، مسکن، توسعه تعاون، رفاه کارگران، قرض الحسنه مهر ایران و صندوق قرض الحسنه پارسیان آغاز شده است و تا پایان شهریور ادامه دارد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**2025**1561**تنظیم: لیلا جودی**انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید