168 برنامه برای کاهش آسیب های اجتماعی در کشور اجرا شدلیلا باتمانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نتیجه بخش بودن این برنامه ها در حوزه های آسیب های اجتماعی زمان بر است و هم اکنون نمی توان گفت ظرف 6 ماه گذشته با اجرای این برنامه ها چه میزان طلاق در سطح جامعه کاهش یافته است.
وی ادامه داد: بیشتر این برنامه ها بر روی آسیب هایی مانند طلاق، اعتیاد، امنیت اخلاقی و روانی تمرکز داشته اند که در کشور به عنوان اولویت مطرح هستند.
رئیس اداره سلامت اجتماعی و حاشیه نشینی وزارت کشور ادامه داد: رویکرد اجرای برنامه ها از سوی وزارت کشور و شورای اجتماعی کشور پیشگیری از آسیب با روش های ایجابی و سپس قرار دادن فرد آسیب دیده در چرخه توانمند سازی و اشتغال زایی است.
بنا به اظهار باتمانی، دستگاه هایی فعال در امور اجتماعی و عضو شورای اجتماعی کشور بر اساس اولویت های خود برنامه های مدونی برای مقابله ایجابی با آسیب های اجتماعی تدوین کرده اند که پس از تصویب در شورای اجتماعی کشور اجرا می شوند.
رئیس اداره سلامت اجتماعی و حاشیه نشینی وزارت کشور اضافه کرد: دستگاه های بیشتری در سال جاری برای کاهش آسیب های اجتماعی به مشارکت طلبیده می شوند و از وجود سمن ها و ظرفیت های مردمی بیش از گذشته استفاده خواهد شد.
باتمانی ابراز داشت: موضوع های نشاط اجتماعی، سلامت روان، ارائه خدمات سلامت به عنوان موضوع هایی که جنبه ایجابی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند در دستور کار قرار دارد.
رئیس اداره سلامت اجتماعی و حاشیه نشینی وزارت کشور در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: هرمزگان در زمینه حاشیه نشینی جز 10 استان اولویت دار کشور و در موضوع اعتیاد و طلاق جزو استان هایی است که در اواسط جدول رتبه بندی قرار گرفته است.
** براساس اولویت های محلی آسیب های اجتماعی درمان شود
رئیس اداره سلامت اجتماعی و حاشیه نشینی وزارت کشور گفت: اولویت های مسائل اجتماعی در هر استان نسبت به استان دیگر متفاوت است و هر استان بر اساس اولویت های محلی خود برای درمان آسیب های اجتماعی برنامه ریزی و اقدام کند.
به گزارش ایرنا لیلا باتمانی روزچهارشنبه در نشست تقسیم کار ملی در زمینه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در بندرعباس افزود: نمی توان نسخه واحدی برای حل آسیب های اجتماعی در همه مناطق کشور داشت.
وی ادامه داد: احتمال دارد آسیبی مانند خودکشی که برای یک استان دارای اولویت فراوانی است ولی برای استان دیگر اولویت نباشد.
وی اضافه کرد: ظرفیت مشارکت های مردمی برای مقابله با این آسیب ها هم مورد توجه قرار داشته باشد، این در حالی است که سال گذشته آنچنان که باید از این ظرفیت استفاده نشد.
رئیس اداره سلامت اجتماعی و حاشیه نشینی وزارت کشور اظهار داشت: تعامل بین بخشی در اجرای برنامه ها دارای اهمیت فراوانی است که می تواند از دوباره کاری و هدر رفت منابع جلوگیری کند.
باتمانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: سهم هرمزگان در اعتبارات تقسم کار ملی باید بیشتر شود که برای تحقق این امر مسئولان هرمزگان باید مطالبه گر باشند و بر روی ظرفیت های موجود استان برای حل مشکل ها کار کنند.
حاشیه نشینی ، طلاق ، اعتیاد مهمترین عامل اسیب های اجتماعی درکشوراست.
3219/ 6048
خبرنگار: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده:خلیل تنیدهانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید