کمک 140 میلیارد ریالی کمیته امداد امام به سالمندان استان کردستانبه گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرسول شیخی زاده شامگاه چهارشنبه در مراسم گرامیداشت روز سالمند در شهرستان سروآباد اظهار کرد: 67 هزار خانوار در استان کردستان تحت پوشش خدمات حمایتی کمیته امداد هستند که از این تعداد، 32 هزار خانوار سالمند هستند.
وی افزود: در نیمه نخست امسال بیش از 110 میلیارد ریال کمک معیشت (مستمری)، چهار میلیارد و 300 میلیون ریال کمک هزینه تامین جهیزیه برای دختران خانوارهای سالمند تحت پوشش، 10 میلیارد ریال وام ضروری و یک میلیارد و 930 میلیون ریال کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان خانوارهای سالمند در این استان پرداخت شده است.
مدیر کل کمیته امداد امام (ره) استان کردستان اضافه کرد: 2 نفر از سالمندان استان که بنا به دلایلی در زندان بودند با کمک 70 میلیون ریالی کمیته امداد آزاد شدند همچنین در تامین لوازم ضروری منزل بویژه در بخش روستایی 320 مورد با بیش از 850 میلیون ریال کمک شده است.
شیخی زاده با بیان اینکه از مجموع سالمندان کشور، 25 درصد تحت حمایت کمیته امداد حضرت امام (ره) هستند، یادآور شد: پیرترین سالمند تحت پوشش کمیته امداد در کشور با 135 سال سن در استان کردستان و شهرستان دیواندره زندگی می کند.
وی تاکید کرد: خانوارهای نیازمند و بی بضاعت و سالمند در استان کردستان به 2 صورت تحت حمایت هستند که 44 هزار و 500 خانوار از تمام خدمات این نهاد بهره مندند و 23 هزار خانوار نیز از بخشی از خدمات استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه در شهرستان سروآباد سه هزار خانوار سالمند تحت حمایت کمیته امداد حضرت امام (ره) هستند، ادامه داد: جامعه هدف ما در استان کردستان 124 هزار نفر است که معادل 9 درصد از جمعیت استان را شامل می شود.
شیخی زاده بر ضرورت تکریم و احترام به سالمندان در جامعه تاکید کرد و گفت: برگزاری برنامه های تکریم و بزرگداشت سالمندان در جامعه بیانگر این است که ایشان در جامعه ما از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و مورد تکریم و احترام هستند.
فرماندار سروآباد هم در این مراسم گفت: از جمعیت 50 هزار نفری این شهرستان چهار هزار نفر آن را سالمندان تحت پوشش کمیته امداد تشکیل می دهند.
علی مفاخری با بیان اینکه وجود این تعداد سالمند آمار بسیار بالایی برای شهرستان است، اظهار کرد: خانوارهای سالمند و بی بضاعت از حمایت نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی برخوردار هستند.
وی افزود: هم اکنون در کشور این نگرانی وجود دارد که جمعیت رو به پیری می رود و افزایش جمعیت و جوانی گرایی از برنامه ها و سیاست های وزارت بهداشت و درمان است.
مفاخری اضافه کرد: البته وجود جامعه سالمند نشان دهنده این است که آن جامعه توانسته شرایط و زمینه مناسب و مثبتی برای افراد جامعه فراهم کند که این امر بیان کننده سالم بودن جامعه است.
وی با بیان اینکه در شهرستان سروآباد و استان کردستان آمار خانه سالمندان بسیار پایین است، گفت: هنوز در جامعه ما کمتر افرادی هستند که سالمندان خود را به خانه سالمند ببرند که این امر بیان کننده احساس نیاز به سالمندان و استفاده از تفکر و نظر آنها است.
مفاخری تاکید کرد: حمایت نهادهای حمایتی از خانواده های بی بضاعت و نیازمند بویژه سالمندان ضروری است و در دین اسلام احترام به سالمندان یک وظیفه است و بزرگان دینی همواره مسلمانان را به رعایت احترام و تکریم سالمندان سفارش کرده و احترام به سالمندان را مایه برکت دانسته اند.
به گزارش ایرنا، در این مراسم جمعی از سالمندان شهرستان سروآباد با اهدای هدایایی مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفتند.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی بیش از 52 هزار نفر در فاصله 90 کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.
خبرنگار: فرزاد آداک ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7354/9102انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید