پیشتازی زنان معتاد خراسان شمالی در امر ترک اعتیاد از مردانبه گزارش ایرنا ملیحه یغمایی روز چهارشنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر این استان اظهار کرد: این در حالی است که 7 درصد از جمعیت معتادان این استان را زنان و مابقی مردان تشکیل می دهند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه علل گرایش زنان به استفاده از مواد مخدر با مردان متفاوت است افزود: بیشتر زنان معتاد در چرخه آسیب های اجتماعی درگیر بوده اند که به این مشکل مواجه شده اند.
یغمایی از هم گسیختگی خانواده ها، خشونت، تاثیر گروه همسالان، در دسترس بودن مواد مخدر، فقر فرهنگی و عدم برخورداری از آموزش، گرایش به زیبایی و استفاده از مواد مخدر برای تامین زیبایی و بحث لاغری، وجود اعتیاد در خانواده و اختلالات روحی و روانی را از علت های گرایش زنان به مواد مخدر عنوان کرد.
وی افزود: با توجه به اینکه زنان بیشتر برای ترک اعتیاد تمایل دارند باید در این راستا برنامه های حمایتی و تشویقی نیز وجود داشته باشد زیرا که آنان برای بازگشت دوباره به خانواده نسبت به مردان بیشتر تلاش می کنند بخصوص زنانی که دارای فرزند هستند.
مدیر کل امور بانوان استانداری خراسان شمالی بر ایجاد امکانات ویژه و خاص برای ترک زنان معتاد در این استان تاکید کرد و گفت: هم اکنون 119 کلینیک ترک اعتیاد سرپایی در این استان برای مردان و زنان داریم که در سه ماه امسال 20 هزار و 604 نفر مراجعه کننده داشت که از مجموع این تعداد چهار هزار و 41 نفر زن بودند.
یغمایی افزود: سه مرکز دی آی سی نیز برای زنان و مردان وجود دارد که از مجموع 304 مراجعه کننده 45 نفر زن بودند.
وی اظهار کرد: 80 نفر زن نیز به مراکز شلتر (اقامتگاه زنان کارتن خواب) استان مراجعه کردند، 217 نفر زن نیز به دو کمپ ماده 15 و 16 نیز مراجعه داشته اند.
وی در بخش دیگری از سخنانش بر برنامه های آموزشی برای زنان و دختران در راستای پیشگیری از اعتیاد تاکید کرد و افزود: بخصوص باید در مناطق حاشیه نشین این استان در این راستا برنامه داشته باشیم.
یغمایی خواستار ایجاد فضایی برای دو کمپ ماده 15 این استان شد و گفـت: این کمپ ها خواستار اجرای طرح های اشتغال هستند در مکان فعلی انان که استیجاری است این طرح قابل اجرا نیست.
وی خواستار فراهم کردن مددکار و روان شناس در کمپ های ویزه بانوان نیز شد و افزود: با توجه به اینکه زمان معتاد از هم گسیختگی خانوادگی و مشکلات حاد دارند وجود روان شناس نیزالزامی است.
خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: سید حسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید