پارلمان بانوان بستر مشارکت نظام مند بانوان را فراهم می آوردبه گزارش ایرنا سیدجواد حسینی روز یکشنبه در آیین آغاز به کار پارلمان بانوان تربت حیدریه افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم از جمعیت افزون بر ۷۹ میلیونی کشور، بیش از ۳۹ میلیون نفر بانوان هستند و نسبت جنسیتی در ایران ۱۰۳ است یعنی به ازای هر ۱۰۳ مرد، ۱۰۰ زن وجود دارد.
وی گفت: از شعارهای راهبردی دولت تدبیر و امید آرامش در حوزه سیاست، آسایش در حوزه اقتصاد و امنیت در حوزه فرهنگ است و بر این مبنا باید زمینه توانمندسازی بانوان و فرصت سازی برای حضور آنان در عرصه را سرلوحه کار خود قرار دهد.

* خانواده در حکم جعبه سیاه جامعه
حسینی در بخش دیگری از نهاد خانواده و آموزش و پرورش به عنوان جعبه سیاه جامعه یاد و اظهار کرد: ما با الهام از راهبردهای شانزده گانه رهبری در حوزه خانواده، به اجرای برنامه هایی پرداختیم که علیرغم کاهش ازدواج در کشور، آمار آن در خراسان رضوی در سال ۹۵ یک درصد افزایش یافته است.
وی با اشاره به تاثیر این مداخلات اجتماعی افزود: همچنین در شرایطی که شاهد افزایش طلاق در کشور بودیم، آمار طلاق در خراسان رضوی ۴ درصد و در شهر مشهد ۸٫۱ درصد کاهش یافت.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: در نتیجه رتبه خراسان رضوی که در سال ۹۳ در زمینه طلاق در رده نخست کشور قرار داشت پارسال به رتبه هشتم رسید و این توفیق بزرگی است که در سایه این مداخلات اجتماعی حاتصل شده است.
حسینی در بخش دیگری گفت: در حوزه اقتصاد خانواده نیز پارسال ۷۷ هزار و ۲۳فقره وام ازدواج به مبلغ ۷۲۸ میلیارد تومان در ازای ۶۰ هزار و ۵۳۶ فقره ازدواج صورت گرفته در استان پرداخت شد.
وی افزود: امسال ۲۶ هزار و ۵۰۰ فقره تقاضا برای وام ازدواج ثبت شده که تا کنون ۳۳ هزار فقره وام ۱۰۰ میلیون ریالی پرداخت شده که بخشی از آن مربوط به متقاضیان پارسال بوده است.
وی در ادامه به رویکرد توانمندسازی مبتنی بر فرصت آفرینی که بعد از انقلاب با جدیت دنبال شده، اشاره کرد و گفت: نتیجه چنین رویکردی آن شده که امروز ۶۰ درصد دانشجویان ما زن هستند و ۱۷ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه های مطرح کشور را نیز بانوان تشکیل می دهند.
حسینی افزود: در عین حال باید اعتراف کرد جمهوری اسلامی به نسبت توانمند شدن بانوان، فرصت درخوری برای مشارکت آنان فراهم نکرده و این در حالی است که سهم مشارکت بانوان باید به حداقل ۵۰ درصد برسد.
وی گفت: ظرف ۲ سال اخیر ۷۰ هزار شغل در استان ایجاد شده که ۸۰ درصد آن برای بانوان بوده است.
حسینی در بخش دیگری گفت: در این استان جمعیت روستایی یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است که ۸۵۰ هزار آنان را بانوان تشکیل می دهند و امسال ۱۰۰ روستا را به عنوان الگو برای اجرای برنامه های توانمندسازی بانوان در نظر گرفته ایم.
وی افزود: در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی بانوان در سال ۹۴، ۴۰٫۶ درصد بود این رقم پارسال به ۴۲٫۴ درصد رسید، نرخ بیکاری آنان از ۱۴٫۲ درصد سال ۹۴ به ۱۲٫۵ درصد در سال ۹۵ رسید و نرخ اشتغال که ۸۶٫۱ درصد بود پارسال به ۹۲٫۴ درصد افزایش یافت.
حسینی در ادامه به حوزه اجتماعی حضور بانوان اشاره کرد و گفت: درخواست بانوان ما نقش های بیشتر، کلیدی تر و هویتی تر است و لذا در دولت دوازدهم ۳۰ درصد پست های کلیدی در دست زنان است و مدیریت ۱۷ درصد احزاب سیاسی موثر کشور را بانوان به عهده دارند.
وی همچنین از سند ۲۰۳۰، به دلیل خاستگاه خارجی آن به عنوان یک سند لاییک یاد کرد و گفت: برنامه ریزی و تصمیم گیری در نظام آموزشی ما بر اساس سند تحول بنیادین است و اتفاقا همه آنچه که در سند ۲۰۳۰ دیده شده، به طور کامل تر در سند بنیادین ما نیز وجود دارد.
شهرستان ۲۵۰ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری مشهد واقع است.
خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
۵۱۳۲/۶۱۲۱انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید