مه گجی فاروج دوباره رونق می گیردبه سراشیبی منتهی به روستا بعد از طی کیلومترها راه خاکی، بدون هیچ تابلوی راهنما و با دلهره گم شدن در مراتع و کوه ودشت مسیر که رسیدیم، نخستین منظره روبرو، خانه های سنگ وگلی بود که با نظم در کنار هم استوار و مقاوم ایستاده بودند و اهالی روستای مه گجی که در فصول مختلف تعداد آن از 35، 21 تا 2 خانوار می رسد در تکاپو و تلاش بودند.
اینجا هم آب محل اجتماع اهالی است، در وسط روستا، آجر وسنگ محفظی روی مسیر چشمه ایجاد کرده اند تا محل استفاده آب برای اهالی و دام تفکیک شود، شیرهای آب به فواصل هر چند خانه هم خود گواه همه چیز است، برنجی که نهار میهمانان اهالی بود در همان وسط روستا و باآبی که از محفظه ایجاد شده خارج می شد شسته شد.
پسران خردسال روستا در محوطه باز نزدیک به حسینیه کوچک مه گجی در حالی بازی بومی و محلی الک دولک هستند و به حق مهارت بالایی در آن دارند، آن سو تر دیواری در حال بالا رفتن است تا خانوار جدیدی به روستا برگردد که البته رئیس راه وشهرسازی به نحوه بالا رفتن آن اعتراض دارد و آن را مهندسی ساز نمی داند
یکی یکی مسئولان با ماشین های کمک دارشان از راه می رسند، ماشین هایی که حالا یک لایه ضخیم خاک رنگ آن را متفاوت کرده است.
مدیرکل عشایری و معاونت هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی میهمانان استانی هستند که برای نخستین بار به این منطقه می آیند.
اهالی با روی باز از میهمانان استقبال و نمایندگانی از آنان مطالباتشان را مطرح کردند.
قویدل یکی از این اهالی است که گفت: خانه های روستای مه گجی یادگار تلاش بنّاهای سالهای 60 و 61 است و به شکل مناسبی ساخته شده ولی بارندگی ها و شرایط جوی و دوری مسیر روستا و هزینه های بالای جابه جایی مصالح بعضی از این واحدها را مخروبه کرده است.
وی افزود: آب شرب، جاده، نبود انبار علوفه ودامداری، تلفن ثابت، آنتن دهی تلفن همراه، خانه بهداشت، مدرسه و… نداشته هایی است که عامل گریز خانوارهای این روستا شده است.
وی گفت: جابه جایی روستا در سال های 60 وساخت خانه های فعلی با توجه به بضاعت کم اهالی، دامداری ها را خانه های تازه ساخت حذف کرد و با گذشت این سال ها همچنان اهالی با مشکل فضای دامداری مواجهند.
بروزیی یکی دیگر از اهالی گفت: اگر مشکل آب و جاده و مدرسه برطرف شود بسیاری از اهالی به روستا برمی گردند ودیگر این روست فصلی نخواهد بود و به جای استقرار مداوم 2 خانوار شاهد ساکن شدن افزون بر 30 خانوار که فقط در 6 تا 10 ماه سال حضور دارند می شویم.
مدیرکل عشایری خراسان شمالی بعد از شنیدن مطالبات اهالی این روستا گفت: رویکرد عشایری خراسان شمالی توانمند سازی این قشر مولد است تا مثل گذشته خانوارها خود تامین کننده نیازهایشان باشند.
قلی پور افزود: اولویت نخست در همه فعالیت ها، آموزش است که اگر محقق شود یک خانوار عشایری می تواند نیاز پروتئینی 16 نفر را تولید کنند و از طرفی با کاهش هزیه های تولید و نگهداری دام، اقتصاد پویا تری داشته باشند.
وی گفت: در حوزه تولید داروهای گیاهی که منطقه ییلاقی مه گجی هم ظرفیت آن را دارد در هر هکتار برای 2 نفر اشتغالزایی و تا 200 میلیون ریال درآمدزایی می شود که اگر تولیدات آن به مرحله فرآوری و اسانس گیری برسد این رقم تا یک میلیارد ریال هم می رسد.
قلی پورف گردشگری عشایری را حوزه مغفول مانده با توجه به عبور 20 میلیون مسافر به اذعان متولیان این حوزه از استان، عنوان کرد و گفت: در قالب طرح و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت این بخش ها را می توان اقتصادی کرد و به توسعه بخش های مختلف انجامید.
فرماندار فاروج هم گفت: یکی از رویکردها براین است که جلسات تخصصی را در مناطق برگزار کنیم تا مدیران از نزدیک مشکلات را ببینند و روند برطرف شدن آن هم تخصصی تر انجام شود.
هادی رجائی نیا افزود: براساس سرشماری این روستا 2 خانوار با 7 نفر است و اگر بخواهیم مطالبات مطرح شده را تامین کنیم باید 3 سال مجموع اعتبارات شهرستان را در این روستا هزیه کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت حرکت به سمت توانمندسازی بیان داشت: عزم اهالی هم به برطرف شدن مشکلات کمک می کنند ودر گام نخست در حوزه بهداشت پیگیری می شود تا بازدیدهای دوره ای از این روستای قمر انجام شود.
وی افزود: تامین آب شرب بهداشتی و راه اولویت های بعدی این روستاست که در دستور کار قرار می گیرد تا بعد از مطالعه وضعیت خطوط انتقال و شبکه آبرسانی این روستا با مشارکت مردم در واگذاری بخشی از آب، طرح عملیاتی آن تهیه شود.
رئیس آموزش وپرورش شهرستان گفت: با توجه به مستقر نبودن خانوارهای این روستا در تمام سال، و وجود 20 تا 30 دانش آموز و نزدیکی این روستا به روستای تبریان که دارای مدرسه است، با تامین هزینه های سرویس ، می توانیم دانش آموزان را در کلاس های درس تبریان سازمان دهی کنیم.
مجید معتمدی افزود: ساماندهی دانش آموزان در مدرسه مه گجی زمینه ساز ارائه خدمات بهتری با توجه به تعداد کم دانش آموزان روستای تبریان می شود از سوی امکان اختصاص کانکس به این روستا و برگزاری کلاس های چند پایه هم هست.
وی گفت: با توجه به نداشتن کد مدرسه در این روستا امکان گرفتن آن نیست مگر اینکه در هر مقطع دانش آموزان این روستا به 30 نفر برسد.
رئیس منابع طبیعی شهرستان فاروج هم گفت: این منطقه ظرفیت اجرای طرح های تولید گیاهان دارویی را دارد.
محمود پزشکی افزود: 400 هکتار از مراتع شهرستان در این بخش است وآمادگی واگذاری بذر یونجه برای کشت یا اجرای طرح های مربوط به کشت گیاهان دارویی هستیم.
نقی پور، رئیس مخابرات شهرستان هم گفت: برطرف شدن مشکل جمعیتی و استقرار حداقل 20 خانوار بصورت مداوم در روستا و ثبت آن در سرشماری، تنها راه حل برای قرار گرفتن این روستا در شمار اجرای طرح های مخابرات است.
رئیس راه وشهرسازی شهرستان هم گفت: در محور دهستان فاروج که مگه جی در آن واقع است، طرح آسفالت راه چری به تبریان در دست اجرا است.
زین العابدین ابراهیمی افزود: مسیر روستای باغ محله به گرماب آماده آسفالت و تا مسیر روستای قره گل خاکبرداری آن تمام شده اما روستای مه گجی جز راه های آنتنی است که جز طرح های در دست آسفالت نیست.
از 82 روستای شهرستان فاروج 26، روستا زیر پوشش آب و فاضلاب روستایی نیست و از 130 کیلومتر از راه های روستایی شهرستان فاروج خاکی است.
روستای مه گجی در 45 کیلومتری شهر فاروج و در دهستان فاروج واقع شده است.
7187/ 6042 گزارش از مرضیه مهربان** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید