غرویان:اهلیت وزرا مهم است نه جنسیت/عباس صالحی فردی روشنفکر استآیت ا… محسن غرویان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آقای سیدعباس صالحی از دوستان قدیم من در حوزه است و شناخت خوبی از ایشان دارم. ایشان هم در قم درس می خواند و هم نشریه ای را منتشر می کرد. مطلعم که از نظر فضل، بینش و تفکر هم مورد تایید برخی بزرگان است.
وی با بیان اینکه ایشان جزو روشنفکران حوزه است، اظهار داشت: انتظار من این است که ایشان جایگاه اهل علم و هنرمندان را اعتلا دهند چرا که اهل قلم، هنر و دانش جایگاه درخوری در کشور ندارند و بر صدر نمی نشینند.
مدرس فلسفه اسلامی تصریح کرد: حوزه های علمیه هم باید هنر را مورد توجه قرار داده و از ابزارهای هنری برای انتقال مفاهیم دینی و اخلاقی استفاده کنند. .
استاد درس خارج حوزه علمیه قم با تاکید بر این که روحانیون می توانند بهره فراوانی از هنر ببرند، ادامه داد: تفکری در بخش هایی از حوزه وجود دارد که موسیقی و هنر را برخلاف دین می داند. این فکر باید اصلاح شود و آقای سیدعباس صالحی در این زمینه می تواند نقش قابل توجهی داشته باشد.

** اهلیت مهم است نه جنسیت

غرویان با انتقاد از کابینه دوازدهم گفت: مردم انتظار کابینه ای جوان تر و فعالتر را داشتند که به جز وزیر پیشنهادی ارتباطات، میانگین سنی وزرا حتی از دولت قبل نیز بالاتر است. البته دیدگاه آقای رییس جمهور استفاده از وزرای مجرب و به کارگیری جوانان در پست های معاونت وزیر و مدیر کلی است که امروز نیز در مجلس به آن اشاره کرد.
وی اظهار داشت: به نظر می رسد ملاحظاتی در دیدگاه برخی فقها نسبت به حضور زنان به عنوان وزیر وجود دارد که مانع معرفی وزیران زن شده است. اما هیچ منع فقهی در این زمینه وجود ندارد و نظر امام خمینی(ره) هم این است که وزیر باید اهلیت داشته باشد و جنسیت مهم نیست.
غرویان افزود: آقای روحانی می توانست از زنان فرهیخته، توانمند و دانشمند در سطح وزیر بهره برد که نبرد. البته ایشان امروز تاکید کرد که به عنوان معاون وزیر و مدیرکل از زنان استفاده خواهد شد.

** خاطره ای از رییس وقت قضا

این استاد حوزه تاکید کرد: در کلاس درس خارج فقه، بحثی را در این باره داشتم که حتی زنان می توانند قاضی هم باشند و منع شرعی در این زمینه وجود ندارد.
غرویان گفت: سالها پیش با آیت ا… شاهرودی رییس وقت قضاییه صحبت می کردم. ایشان گفت که ما هم اکنون از زنان به عنوان قاضی استفاده می کنیم اما به دلایلی خاص با عناوینی دیگر از آنها یاد می کنیم.
این استاد حوزه تاکید کرد: در دادگاه های خانواده خانم هایی هستند که مجری احکامند. وقتی از نظر فقهی شهادت دادن خانم ها معتبر است دیگر نمی توان به قضاوت آنها ایراد گرفت. البته در برخی مسایل هم فقط شهادت زنان نافذ است مانند مسایل بارداری و از این قبیل که مختص زنان است.
غرویان ادامه داد: برخی آقایان ایراد می گیرند که چون وزیر بودن یکی از شئون ولایت است ، زن ها نباید در این مقام باشند. اما ما در مجلس هم نماینده زن داریم. وقتی زنان در وضع قانون شرکت دارند، چرا نباید در مقام اجرا حضور داشته باشند در حالی که جایگاه قانون گذاری از اجرا بالاتر است . البته به نظر من این مسایل در حوزه حل خواهد شد.
میزگرد3081*1436* خبرنگار: ناصر غضنفری*انتشار: داود پورصحت*انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید