ضرورت استفاده از ظرفیت های مد و لباس برای انتقال فرهنگ ایرانی در دنیابه گزارش ایرنا، حمید قبادی شامگاه چهارشنبه در آیین اختتامیه سومین جشنواره استانی مد و لباس آذربایجان شرقی، افزود: لباسی که بر تن هر ایرانی است نشانگر فرهنگ ملی او بوده و فرهنگ مد و لباس کشور باید براساس موازین اسلامی و ایرانی طراحی و عرضه شود.
وی اظهار کرد: بر اساس قانون و آموزه‌ها، لباس چه یک محصول داخلی و چه یک محصول خارجی باشد در نهایت یک محصول فرهنگی بوده و با ورود برخی از نمونه‌های مبتذل که با فرهنگ ما هماهنگی ندارد، دچار چالش می‌شویم.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور یادآوری کرد: ما براساس سلیقه شخصی خود نمی‌توانیم هنرنمایی کنیم و باید به نظام ارزشی کشور توجه داشته باشیم.
قبادی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره و نمایشگاه‌های استانی، راهی برای ارتباط بیشتر طراحان و تولیدکنندگان پوشاک است، ادامه داد: همت برای برپایی این جشنواره و نمایشگاه‌های استانی با تشویق و ایجاد انگیزه از سوی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، جریان‌ساز رویدادی فرهنگی و هنری است که با هم‌افزایی تمامی نیروها زمینه‌های تعامل بیشتر طراحان، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات مد و لباس را افزایش می دهد.
وی فراهم آوردن زمینه مناسب برای کشف، بروز و ظهور استعدادها و خلاقیت‌های نو مرتبط با پوشاک و منسوجات اسلامی- ایرانی و ایجاد فضای مناسب برای انتقال و تبادل دانش بومی را از نتایج گردهمایی های مد و لباس اعلام کرد.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور تمامی استان‌ها را در استفاده از محصولات ایرانی سهیم دانست و اظهار کرد: نگاه ویژه برای بومی‌سازی صنعت مد بیش از هر عامل دیگری تاکید دارد که تمامی استان‌های کشور باید به تحقق شعار ‘با افتخار ساخت ایران’ پی برده و بکوشند که تابلوی برندهای متعلق به منطقه خود را بر سردر فروشگاه‌ها نصب کنند.
قبادی افزود: در این راستا باید تمامی ادارات، سازمان‌ها، ارگان‌ها و موسسات فرهنگی و هنری فعال در حوزه مد و لباس، با برداشتن موانع و همدلی، آثاری فاخر و ارزشمند را به جامعه عرضه کنند.
وی یادآوری کرد: باید ارتباطی صحیح، مستحکم و مداوم میان طراحان و صنعت برقرار کرد تا مردم و مخاطبان در همه جای دنیا بتوانند از سلیقه و ذائقه هنر ایرانی بهره‌مند شوند.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: کارگروه مد و لباس در راستای اعتلای هنر ملی طراحی لباس ایرانی و اسلامی، از فعالیت های غیر دولتی همواره حمایت کرده و ضرورت هم افزایی فعالیت‌های مشترک را در اولویت قرار داده است.
قبادی ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها هم باید به ‌عنوان یکی از متولیان اصلی ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی با برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و حمایت از آثار فاخر هنرمندان در عرصه مد و لباس در راستای گسترش سبک زندگی اسلامی مورد نظر رهبر معظم انقلاب گام بردارند و از همین دریچه، زمینه‌ساز تحقق شعار سال ‘اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال’ باشند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این آئین گفت: لباس پدیده عادی پوشش نبوده بلکه نشانگر فرهنگ و ارزش های یک ملت است.
محمد محمدپور با بیان اینکه آرامش پوشش ظاهری نمایانگر آرامش درونی است، افزود: هر چه انسان بیشتر به عمق فرهنگ خود تعلق داشته باشد، می تواند نمایندگی فرهنگ و ارزش کشور خود را نیز بر عهده بگیرد.
وی با پاسداشت جایگاه هنرمندان در اشاعه فرهنگ ایرانی، از هنرمندان و طراحان با کفایتی که با ارائه طرح های خودشان در پدید آمدن اتفاقی چنین زیبا و احیای تفکر ایرانی مشارکت داشتند، قدردانی کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: همزمان با برگزاری پنجاه و چهارمین دوره جشنواره مد و لباس کشوری، با همراهی هنرمندان چیره دست استان سومین جشنواره مد و لباس در آذربایجان شرقی برگزار شد.
محمدپور ادامه داد: در پیرامون این جشنواره با برگزاری نمایشگاه، کارگاه های آموزشی و عملی، هنرمندان توانستند هنر بی بدیل خود را به نمایش گذاشته و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
وی گفت: در فرهنگ ایرانی و اسلامی آراستگی ظاهر به همراه باطن طبق تاکید دین اسلام و ائمه اطهار(ع) همیشه مورد توجه بوده و این اتفاق موجب شده تا ایرانیان در طول تاریخ زبانزد جهانیان باشند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه در تمدن جهان بنا به اسناد تاریخی و مستندات محکم، ایران صاحب جایگاه ویژه و خاصی بود، یادآوری کرد: به طور آشکار می توان اثرگذاری فرهنگ آراستگی ایرانیان را در نوع پوشش چینیان و یونانی با لباس ایرانی دید که چگونه با پوشش های ایرانی تفاخر می کردند.
محمدپور افزود: هر زمانی که فرهنگ اصیل ما در مراحل بالای شکوفایی و پیشرفت بوده، دیگران با به تن کردن لباس ایرانی حس تفاخر خود را ارضا می کردند.
وی گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تلاش می کند تا با یاری گرفتن از هنر دست هنرمندان مبنی بر فرهنگ اصیل خود، طرح های لباس و مد ارزنده ای را در محصولات پوشاکی عرضه کند.
سومین جشنواره استانی مد و لباس آذربایجان شرقی با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد مد و لباس، کارگاه مد و لباس، دانشگاه الزهرا تبریز و کانون فرهنگ هنر و ادب استان برگزار و نمایشگاه آثار منتخب این جشنواره از 21 تا 26 مرداد در نگارخانه میرعلی تبریزی و نگارخانه یاسمی برپا شد.
خبرنگار: پرویز بابائی ** انتشار دهنده: عزیزی راد
8023/518انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید