خانواده ها باید برای ازدواج جوانان برنامه ریزی کنندبه گزارش ایرنا، مصطفی غلامپور روز دوشنبه در جلسه کارگروه ساماندهی امور جوانان شهرستان قشم با اشاره به آمار افزایش سن ازدواج بیان کرد: شهرستان الگوی متفاوتی دارد و مانند کلانشهرها نیست اما در نهایت ازدواج آسان تعریف دارد و برای تحقق آن باید علما، بزرگان و مسوولان سطح مطالبه و چشم و هم چشمی را کاهش دهند.
وی تامین معیشت را یکی از مشکلات ازدواج جوانان عنوان کرد و افزود: وقوع ازدواج یا طلاق نیازمند شرایطی است که باید بررسی شود؛ اما با تغییر ذائقه ها آسایش صرف رفاهی شده که رسیدن به آن حتمی نیست و در آموزش نیز اشتباه هایی صورت گرفته است.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم با تاکید بر شناسایی دقیق دغدغه های جوانان بیان کرد: مسوولیت ها با توجه به تغییر سبک زندگی سلب نمی شود و باید برگزاری دوره های آموزش همسرداری، آموزش های پیش و پس از ازدواج، آموزش والدین و نظارت بیشتر بر دفترهای ثبت ازدواج و طلاق در دستور کار قرار گیرد.
او در ادامه گفت: جوانان ایرانی با مشارکت بالا در انتخابات علاقه خود را به این نظام نشان دادند و حضور 93.7 درصدی مردم قشم در پای صندوق های رای در نهایت به مسوولان مشروعیت بخشید و اینک پس از حضور جوانان در صحنه، باید برای آنها گام برداشته شود.
غلامپور با اشاره به تاکیدهای مقام معظم رهبری در حوزه آسیب های اجتماعی عنوان کرد: به ویژه در حوزه جوانان دغدغه هایی وجود دارد که باید همه وارد عرصه شوند و مجریان دولتی وظیفه سنگین تری برعهده دارند که در این راستا باید همه مدیران در جلسه ها و کارگروه ها حضور داشته باشند.
وی افزود: دولت نیز به نوبه خود در زمینه اشتغال به عنوان یکی از مولفه های تسهیل کننده ازدواج ورود کرده و امروزه به روش های گوناگون از جمله در قالب صندوق خرد زنان و تعاونی ها حمایت می کند که در این زمینه زنان بیشتر پای کار هستند.
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قشم در ادامه از مجموعه بانک ها و تعاونی ها نیز خواست تا گزارشی از عملکرد خود در زمینه پرداخت تسهیلات ازدواج ارایه کنند.
مدیر ورزش و جوانان شهرستان قشم نیز عمده مشکلات ازدواج جوانان را مسایل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی عنوان کرد و حل این مشکلات را نیازمند همه جانبه نگری دانست.
فریدون نایبی گفت: نیازهایی مانند شغل، مسکن، بالا بودن تشریفات و هزینه های ازدواج در نهایت موجب کاهش تعداد ازدواج های سنتی شده که این نشان از درگیری ذهن نسل جوان با موضوع های جدیدی است و دیگر ازدواج از حالت دستوری خارج می باشد.
وی افزود: باید تمایلات جوانان مد نظر قرار گرفته و با اقدام هایی مانند ارایه مشاوره های پیش از ازدواج و استفاده از ظرفیت خیرین در این راستا گام برداشته شود.
عبدالرحیم حاجی زاده، مدیر بانک ملی قشم نیز در ادامه با اشاره به پرداخت 151 فقره تسهیلات ازدواج از ابتدای سال جاری اعلام کرد: این مجموعه هم اکنون 14 پرونده در دست اقدام دارد و در صورت تشکیل پرونده به سرعت نسبت به پرداخت تسهیلات به زوج ها اقدام می شود.
انتشاردهنده: محمد ملا حمزه زاده
8123انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید