بخشی از خسارت های سیل به عشایر خراسان شمالی با تسهیلات جبران می شودمحمدرضا قلی پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این زمینه هر خانوار عشایری خسارت دیده، 50 میلیون تا 150 میلیون ریال تسهیلات دریافت می کنند.
وی افزود: این اعتبار تسهیلاتی با بهره چهار درصد و بازپرداخت پنج ساله پرداخت می شود.
وی گفت: تسهیلات ارائه شده از محل اعتبارات کمک به خشکسالی در قالب ماده 10 و 12 به خانواده های عشایر پرداخت خواهد شد.
قلی پوراظهارکرد: بارندگی و سیلاب هفته گذشته در منطقه قره میدان شهرستان مانه و سملقان 2 میلیارد ریال خسارت به مراتع و مزارع عشایروارد کرده وموجب تخریب بسیاری از علف چراها و پاره شدن تعدادی از چادرهای عشایر شده است.
وی اضافه کرد: چادرهای جدید نیز به صورت بلاعوض در اختیار خانواده هایی که چادرهاشون دچار آسیب شده اند قرار داده می شود.
مدیرکل امور عشایرخراسان شمالی در باره مقابله با بلایای طبیعی گفت: باید جمعیت عشایری را از لحاظ اقتصادی و فرهنگی توانمند کرده و در زمان اعلام بارندگی و سیلاب از طریق رسانه ملی و اداره هواشناسی، از طریق ارسال پیامک سرگروه های عشایری را از این مهم مطلع کنیم.
وی درباره میزان اعتبار تخصیص یافته به عشایرخراسان شمالی گفت: میزان اعتبارتملک و استانی به عشایراین استان در سال جاری نسبت به سال گذشته 2 برابر افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: حمایت های استاندارو فرمانداردراین راستا در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال کمک می کند تا این بخش بتواند اشتغال پایدار و ارزش افزوده برای جمعیت عشایرایجاد کند.
در خراسان شمالی 30 هزارو 300 نفر جمعیت عشایردر قالب پنج هزارو 350 خانوار با 750 هزارراس دام زندگی می کنند.
ع/ 6042 انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید