از هر پنج زوج اردبیلی ، یک زوج مشکل ناباروری داردمهران اوچی اردبیلی روز دوشنبه در جلسه هم اندیشی جهاد دانشگاهی و اداره کل انتقال خون استان در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاد دانشگاهی اردبیل افزود: مرکز درمان ناباروری قفقاز با هدف تحقق ابلاغیه سیاست های افزایش جمعیت از زمان راه اندازی تاکنون 19 هزار زوج پذیرش داشته که 18 درصد آن مربوط به اتباع خارجی است.
وی تشریح کرد: از این تعداد 9 هزار زوج مراحل درمانی خود را پیگیری می کنند که طبق اعلام خانواده ها درمان 700 زوج موفقیت آمیز بوده و 351 کودک متولد شده و به یقین میزان موفقیت ها از این تعداد بیشتر است.
اوچی اردبیلی به نقش فاکتورهای رشد پلاکتی (PRP) در درمان نازایی اشاره و اظهار کرد: در مواردی که شکست مکرر لانه گزینی در IVF صورت می گیرد می توان از این روش برای افزایش درصد موفقیت استفاده کرد که بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به فعالیت نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در اردبیل گفت: از سال 1387تاکنون 556 نمونه خون از استان در این بانک ذخیره شده که 56 نمونه مربوط به سال جاری می باشد ، سلول های بنیادی خون بند ناف برای درمان بیماری های صعب العلاج ذخیره سازی می شود.
وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون و جهاد دانشگاهی زمینه همکاری مشترک بیشتری دارند افزود: این 2 نهاد می توانند در فرهنگ سازی اهدا و استفاده از سلول های خون بند ناف در درمان بیماری های صعب العلاج و فرآورده های خونی همکاری کنند.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل ، وی همچنین با اشاره به تمرکز حوزه پژوهش و فناوری واحد اردبیل برای پر کردن خلاء های استان تصریح کرد: جهاد دانشگاهی اردبیل به دنبال ایجاد ساختار پژوهشی در زمینه سلامت باروری ، کشاورزی و گردشگری است تا بتواند در توسعه و رونق اقتصادی استان گام بردارد.
وی از اجرای طرح مطالعاتی ساماندهی تدوین دستورالعمل مدیریت و بهره برداری از آب های گرم و معدنی سرعین در راستای در توسعه گردشگری استان خبر داد و گفت: این طرح به کارفرمایی شرکت آب منطقه ای اردبیل در معاونت پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی استان اردبیل در حال انجام است.
سرپرست جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل با بیان اینکه در استان اوچی اردبیلی از آمادگی جهاد دانشگاهی برای عقد تفاهم نامه همکاری و انجام طرح های مشترک مطالعاتی و تحقیقاتی با اداره کل انتقال خون خبر داد.
مدیرکل انتقال خون استان اردبیل نیز در این نشست جهاد دانشگاهی را افتخاری برای استان دانست و گفت: این نهاد فعالیت های ارزشمندی در حوزه های مختلف بویژه در حوزه سلول های بنیادی انجام داده که با حمایت و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی می تواند به ارائه خدمات بهتر به مردم اقدام کند.
بابک رضازاده با بیان اینکه جهاد دانشگاهی با ورود به حوزه ذخیره سازی سلول های بنیادی جهت استفاده در درمان برخی بیماری های خونی و فلج مغزی گام مهمی در حوزه پزشکی برداشته افزود: با بازسازی تجهیزات لازم در اداره کل انتقال خون ، جمع آوری و ذخیره خون های اهدایی و روند ارائه خدمات به متقاضیان فرآورده های خونی تسریع و بهبود یافته است.
وی اظهار کرد: فعالیت مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاد دانشگاهی در استان بسیار ارزشمند است و اداره کل انتقال خون استان آمادگی دارد در زمینه جداسازی پلاکت از خون مادر برای استفاده در عمل IVF به روش PRP با جهاد دانشگاهی همکاری کند.
فعالیت مرکز آموزش علمی – کاربردی جهاد دانشگاهی استان اردبیل از سال 89 آغاز شده و 6 رشته گرافیک ، حسابداری دولتی ، نرم افزار کامپیوتر ، فناوری اطلاعات و مهندسی تکنولوژی اطلاعات در این مرکز دایر بوده و 314 نفر در این رشته ها مشغول به تحصیل هستند.
برنامه های پژوهشی گیاهان دارویی ، پژوهش در فعالیت مهندسی بافت استخوان و راه اندازی مرکز درمان ناباروری قفقاز از جمله فعالیت های شاخص جهاد دانشگاهی استان اردبیل است.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
6018/6016انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید