آتش سوزی عرصه های مرتعی شیروان در مرز با ترکمنستان مهار شدمجید یوسفیان دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این حادثه حدود 30 اصله درخت هم در آتش سوخت.
وی با بیان اینکه این حریق ساعت 17 امروز به وقوع پیوست گفت: توسط بخشداری قوشخانه ضمن اطلاع رسانی به اداره منابع طبیعی و جمعیت هلال احمر و مرزبانی با بسیج مردم روستای زیدر و کمک مرزبانی و منابع طبیعی آتش در ساعت 21 و 30 دقیقه مهار شد.
یوسفیان افزود: تعدادی از مرزداران و پرسنل منابع طبیعی برای پیشگیری از شعله ور شدن آتش در محل مستقر شدند و مردم روستای رباط و خیرآباد آمادگی خود را در صورت نیاز کمک مردمی برای مهار آتش اعلام کردند.
استان خراسان شمالی دارای 301 کیلومتر مرز مشترک زمینی با کشور ترکمنستان است که در محدوده شهرستانهای بجنورد، شیروان، راز و جرگلان و مانه و سملقان واقع است.
این استان دارای حدود 100 هزار نفر مرزنشین متشکل از اقوام ترک، کرد، تات و ترکمن در مناطق مرزی جمهوری ترکمنستان است که از طریق دامپروری و کشاورزی امرار معاش می کنند.
براساس دیدار دیپلماتیک بین فرماندهان مرزبانی دو کشور در منطقه اترک که در 7 اردیبهشت سال جاری در ایستگاه راه آهن ‘آک یایلا ‘در خاک ترکمنستان برگزار شد، مقرر گردید، طرفین برای جلوگیری از بروز آتش سوزی در نقطه صفر مرزی در طول نوار مرزی ایران و ترکمنستان، به ماموران خود آموزش های لازم را بدهند.
هدف از این تفاهم نامه، همکاری بین مرزبانان دو کشور برای مهار آتش سوزی است که احتمال بروز آتش سوزی در تابستان با افزایش دمای هوا و خشک شدن درختچه های گز در نقطه صفر مرزی دو کشور، افزایش می یابد.
براساس این تفاهم نامه همکاری، مقرر شده است، درصورت مشاهده آتش سوزی در منطقه صفر مرزی، ماموران مرزبانی دو کشور بلافاصله با برافراشتن پرچم در روز و نوردهی چراغ در شب به یکدیگر اطلاع و برای اطفای کانون آتش اقدامات لازم را انجام دهند.
مرزبانان دو کشور همچنین متعهد شدند، نسبت به ایجاد نوار تراشیده (شخم زدن) در محدوده مرزی خود برای جلوگیری از تردد احتمالی افراد و نیز ایجاد مانع برای گسترش آتش سوزی به خاک یکدیگر اقدام کنند.
هم اکنون 3 هزار و 22 خانوار مشتمل بر 13 هزار و 500 نفر جمعیت در شهر قوشخانه شیروان سکونت دارند.
7186/6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سید حسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید